Poznata i kao felinološka bronhijalna bolest, alergijski bronhitis, alergijska bolest disajnih puteva i alergijska astma, astma je respiratorno stanje koje nije zarazno i koje karakteriše akutno grčenje donjih disajnih puteva a posledica je kašljanje ili respiratorni zastoj. Astma je jedna od najčešćih respiratornih bolesti kod mačaka, koja pogađa jednu u 100 mačaka. Napadi mogu da variraju od blagih do opasnih po život.
Okidač za ovo stanje je obično inhalacija alergena, recimo polena, parfema, dima cigarete, buđi, raznih sprejeva za domačinstvo, prašine iz posipa. Mačke svih godina i rasa mogu da budu pogođene, međutim primećeno je da sijamske mačke veoma često pate od astme pa može da se kaže da imaju urođenu predispoziciju. Takođe veći rizik postoji kod gojaznih mačaka.
Šta se dešava tokom napada astme?
- Mišići oko disajnih puteva se stegnu i blokiraju dotok vazduha
- Zidovi disajnih puteva oteknu i postanu uži, blokirajući dotok vazduha
- Disajni putevi proizvode više pljuvačke, rezultirajući u još većem sužavanju
- Kontrakcije i sužavanje disajnih puteva ometa dotok vazduha u pluća
Simptomi astme kod mačaka
- Suv kašalj koji može da se pogrešno protumači kao kašalj zbog dlaka
- Krkljanje
- Teško disanje
- Sedenje sa pogrbljenim ramenima, izvučen vrat, brzo otvaranje usta u pokušaju da se dođe do vazduha
- Letargija
- Umor
- Izbegavanje fizičkih aktivnosti
Simptomi mogu da budu blagi ili veoma jaki. Kod blagih simptoma, mačke mogu povremeno kašlju ili krkljaju. Jaki simptomi uključuju svakodnevno kašljanje ili krkljanje, koje dovodi do grčenja disajnih puteva i disanja na usta. Ozbiljan napad može da dovede do smrti.
Kako se otkriva astma?
Postoje i druga medicinska stanja koja imaju slične simptome kao astma, tako da veterinar treba prvenstveno da isključi srčanog crva, upalu pluća, Bordetelu, kongestivni zastoj srca.
Veterinar obavlja sledeće preglede:
- Posluša disanje mačke
- Uradi rentgen grudnog koša da potraži znake bronhijalne upale, uvećanih pluća, spuštene dijafragme
- Uradi bronhoskopiju da proveri prisustvo eozinofila (tip belih krvnih zrnaca) i zaraznih organizama
- Test fekalne flotacije da proveri da li postoje jajašca parazita
- Kompletna krvna slika da se proveri prisustvo infekcije i eozinofila
Lečenje astme kod mačaka
- Može da se prepiše oralni glukokortikoid da bi se smanjila upala. Od dugotrajne upotrebe steroida mogu da se dese nuspojave kao što su dijabetes, pankreatitis, pojačano uriniranje, povećana kilaža, promene u ponašanju. Tradicionalno, tretman se započinje oralnim steroidima dok se ne postigne poboljšanje, zatim se prelazi na ihnalatorne steroide.
- Inhalatorni glukokortikoidi kao i oni oralni, smanjuju upalu. AeroKat može biti jedan od njih. Steroid Flovent se najčešće koristi. Inhalatorni steroidi generalno ne ulaze u sistem toliko kao oralni i zato su nuspojave slabije. Ovi lekovi se daju tako što se maska stavi na usta i nos mačke. Prednost je ta što lek direktno targetira disajne puteve.
- Bronhodilatatori pomažu disajnim putevima da se otvore u trenucima ozbiljnog kašljanja i krkljanja. Najčešći bronhodilatator je albuterol (Proventil, Volmax, Ventolin).
Ukoliko napad postane ozbiljan, odvedite mačku do najbližeg veterinara. Ovo stanje ne možete da lečite kod kuće. Obično ubrizgamo injekciju kortikosteroida da bi se upala smanjila i upotrebimo bronhodilatator da otvori disajne puteve. Efedrin može da bude korišćen ukoliko je napad opasan po život.
Preporučuje se uklanjanje što više mogućih okidača iz okoline mačke. Izbegavajte da koristite mirisne raspršivače, čistite prašinu, pušite napolju, pređite na posip koji nema prašinu (silikon, papirni pelet).
Prečišćivači i ovlaživači vazduha takođe mogu da smanje broj napada. Suv vazduh je čest okidač. Smanjite stres kod kuće.
Ukoliko je mačka gojazna, pažljivo praćen režim ishrane može da bude neophodan. Veterinar takođe treba da bude uključen u ovo jer iznenadni gubitak težine može da dovede do hepatične lipidose (sindrom masne jetre).
[…] Astma – bronhijalna bolest mačaka […]