+ 381 63 34 22 35
VET Klinika Sveti Vrači
Admirala Vukovića 75, Beograd, Srbija
Phone: + 381 11 24 61 383
Mobile: + 381 63 34 22 35
email: s.vraci@gmail.com
www.veterinar-beograd.rs
www.pasimacka.rs
www.veturgent.rs
Klinika: 09 – 20 časova
Dežurstva: 00 – 24 časa
Vaša PITANJA
Nije sramota ne znati, sramota je ne pitati …
Trudimo se da nivo stresa vašeg ljubimca održimo niskim. Sa Vašim ljubimcem provešćete što je moguće duže vremena, tako pomažete i ljubimcu i nama.
Prosečna normalna temperatura psa ili mačke kreće se između 37,7 i 39 stepeni Celzijusa. Štenci i mačići prvih mesec dana imaju nižu telesnu temperaturu.
Groznica je povišenje telesne temperature iznad normalne, a uglavnom je znak bolesti. Upale i infekcije čest su uzrok povišene temperature kod kućnih ljubimaca. Kao i kod ljudi, temperatura je često znak da se telo bori protiv upalnog procesa ili bolesti.
Stavljanjem ruke na kućnog ljubimca nećete znati proceniti ima li povišenu telesnu temperaturu ili ne. Zato je najbolje upotrebiti toplomer. Ono na šta bi trebalo obratiti pažnju su simptomi koji upućuju na to da možda postoji problem, a to su bezvoljnost, vruće uši, drhtanje i gubitak apetita. Toplomer za kućne ljubimce koristi se analno pa nije loše kod kuće imati gumene rukavice, vazelin ili neko slično sredstvo, kao i nečiju asistenciju za držanje životinje prilikom merenja. U zavisnosti od veličine kućnog ljubimca, analogni toplomer ne mora biti u analnom otvoru dublje od dva do pet centimetara. Ako koristite digitalni toplomer, jednostavno sledite uputstva koja ste dobili uz njega.
Generalno, svaka situacija u kojoj kućni ljubimac ima povišenu temperaturu, razlog je za posetu VETURGENT Klinici.
Prilično je lako proveriti brzinu otkucaja srca psa ili mačke, ali treba razgovarati sa veterinarom kako biste shvatili šta je normalno za vašeg ljubimca.
Uobičajeno, mačja brzina otkucaja srca kreće se između 140 i 220 otkucaja u minuti u stanju mirovanja. Puls psa se kreće između 60 i 140 otkucaja u minuti, u zavisnosti od veličini psa. Veliki psi imaju tendenciju da imaju puls između 60 i 100 otkucaja u minuti, u poređenju sa malim psima, koji su obično na vrhu skale.
Pogledajte noge vašeg ljubimca ako želite proveriti njegov broj otkucaja srca. Femoralna arterija je velika arterija u bedrima koja transportuje kiseonik na zadnje noge vašeg ljubimca. Sa svojim kućnim ljubimcem koji stoji ili leži na leđima, puls se oseti na unutrašnjoj strani bedra, gde se noga spaja. Druga mogućnost da pronađete puls je iza prednje noge na levoj strani grudi, prema rebrima.
Kada pronađete puls, potrebno je nekoliko sekundi da se naviknete na ritam srca. Ako imate stetoskop, možete čuti zvuk srca, ako nemate, moraćete se osloniti na prste i osećaj. Merite otkucaje 15 sekundi a dobijeni rezultat pomnožite sa 4.
Možete proveriti i brzinu disanja vašeg ljubimca, koja se naziva i respiratorna brzina. Mačke i psi imaju znatno nižu brzinu disanja od cirkulacije, tako da vremenski okvir od 15 sekundi neće biti dovoljan. Gledajte svog ljubimca kako diše, brojite grudna pomeranja u vremenu od 60 sekundi. Odmoran pas u tom vremenskom okviru pravi od 10 do 35 udaha, mačka između 20 i 30 udaha.
Ako pregledom ustanovite nesrazmerne vrednosti za brzinu otkucaja srca ili broj udaha Vašeg ljubimca, obavezno posetite VETURGENT Kliniku!
Upozoravamo Vas da ne dajete aspirin ili druge lekove bez prethodne konsultacije sa veterinarom. Životinje ne reaguju na lekove na isti način kao ljudi. Lekovi namenjeni ljudima mogu izazvati reakcije opasne po život. Antiimflamatorni lek, kao što je aspirin, može biti veoma otrovan za kućne ljubimce. Veterinar može preporučiti antiimflamatorni lek, ali se doza za životinje dosta razlikuje. Zato, uvek treba davati ljubimcima lek isključivo pod nadzorom veterinara. Takođe, antidepresive treba držati što dalje od kućnih ljubimaca, jer mogu da izazovu teške neurološke probleme.
Sve lekove treba držati na mestu gde ljubimci ne mogu slučajno doći do njih i uvek proverite da li ste pokupili pilulu koja vam je pala na pod.
Generalno smo posvećeni mačkama i psima. Pozovite nas da vidimo da li smo u mogućnosti da pomognemo vašem ljubimcu.
Da, Specijalistička VET Klinika Sveti Vrači u radno vreme obavlja sve preventivne i specijalističke preglede iz domena svoje osnovne delatnosti tj. veterinarske zaštite i lečenja životinja. Obavljamo i vakcinaciju.
Neki kućni ljubimci na bol reaguju šepanjem, cviljenjem, drhtanjem ili neuobičajeno niskom aktivnošću. Drugi pak mogu biti samo nešto manje energični i mogu tražiti neko mirno mesto da se sklupčaju. Ne postoje pravila, konsultujte se sa stručnjacima VETURGENT Klinike.
Glavni znak da je mačka dehidrirala je promena u izgledu kože. Ako uhvatite prstima kožu na leđima mačke, iznad mesta na kome joj se spajaju lopatice, i blago je povučete nagore, trebalo bi da se vrati na svoje mesto čim je pustite. Međutim, kad mačka dehidrira, koža se sve sporije vraća na svoje mesto, a ako se uopšte ne vraća, stanje je veoma ozbiljno. Postoje i drugi znaci dehidracije: suve, lepljive desni, apatičnost, odbijanje hrane i simptomi karakteristični za bolest zbog koje se javila dehidracija, ukoliko je uzrok neka bolest. Dehidracija može biti i posledica povraćanja, dijareje, povišene telesne temperature, neke traume, srčanog udara, šećerne bolesti i drugih bolesti.
Sa dolaskom toplog vremena, važno je obratiti pažnju na psa i uveriti se da pije dovoljne količine vode. Ukoliko kod psa primetite bezvoljnost, upale oči, gubitak apetita ili interesa za vodu, suva usta, to su sigurni znaci dehidracije. Neke bolesti kao što su dijabetes, karcinom ili zastoj u radu bubrega, pse čini extremno osetljivim. U rizičnoj grupi su i psi koji povraćaju ili imaju proliv.
Dehidracija dovodi do raznih komplikacija koje mogu biti kobne, ne čekajte predugo, obratite se stručnjacima VETURGENT Klinike.
Ako imate problem sa moljcima i koristite sredstva za njihovo uništavanje znajte da su vrlo otrovni za kućne ljubimce. Ako ljubimac slučajno nađe kuglice protiv moljaca na bazi naftalina, i sa njima se igra ili ih proguta, može doći do povraćanja, dijareje i napada. Ukoliko koristite ovakve proizvode, uvek ih stavite u deo ormara ili prostor za koji ste sigurni da ga vaš ljubimac ne može doseći. Bez obzira na simptome koje vidite kod vašeg psa, ukoliko on proguta kuglicu, obavezno ga dovedite do VETURGENT Klinike!