Alergija na hranu je reakcija imunološkog sistema protiv belančevina u hrani. Neki slučajevi su posledica abnormalnosti u probavnom traktu, što dovodi do toga da je imunološki sistem izložen belančevinama koje se prirodno ne apsorbuju kroz creva.
Kod drugih slučajeva belančevine iz hrane prođu crevnu barijeru i vežu se na površinu imunoloških stanica uzrokujući njihovo pucanje i oslobađanje hemikalija koje uzrokuju upalu.
Intolerancija na hranu se razlikuje od alergije na hranu, jer je to nepodnošenje posebnih hranjivih sastojaka u hrani, a izostaje reakcija imunološkog sistema.
Manifestacije alergijskih problema najzapaženije su na koži i u probavnom traktu. Treba znati da gotovo jedna trećina svih kožnih bolesti kod domaćih mesojeda nastaje na alergijskoj osnovi.
Znakovi alergije na hranu su:
- svrab (lice, uši, abdomen, šape, rep),
- crvenilo, gubitak dlake i kožne infekcije,
- gastrointestinalni problemi (povraćanje, proliv, nadutost i gubitak težine).
Učestalo povraćanje i proliv dovode do dehidratacije organizma, mršavljenja, poremećaja varenja, malaksalosti i naravno odbijanja uzimanja hrane.
Zadnjih godina se sve više beleže alergijske reakcije na gluten iz žitarica. Proces dijagnoze je identičan (eliminaciona dijeta), a dobru vest za vlasnike koji imaju ljubimce sa ovim problemom predstavlja činjenica da na našem tržištu ima sve više hrana koje u svom sastavu ne sadrže gluten.
Novi pristup zdravoj i funkcionalnoj ishrani zastupljen je u hrani koja ima meso onih životinja koje kod nas nisu bile često zastupljene u ishrani pasa. To su pačetina, zečetina i jagnjetina. Pored toga, ova hrana sadrži i druge korisne sastojke, kao što su pirinač, kukuruzno ulje, stabljika ananasa, kamilicu i hmelj.
Metoda dijagnostikovanja alergije je “eliminaciona dijeta” tokom 6-12 nedelja. Životinji bi trebalo davati hipoalergensku hranu koja sadrži posebno obrađene proteine koji neće izazvati reakciju, ili će ih imunološki sistem prepoznati kao strane.
Ostavite komentar